Fransa’daki Üniversiteler, En İyi 5 Üniversite

Fransa’da eğitim görmeyi umuyorsanız, Fransa’daki üniversitelerin hangilerinin en iyi olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Peki en iyi Fransız üniversiteleri hangileridir?

Times Higher Education’ın 2021 Dünya Üniversite Sıralamasına göre, 41 Fransız kurumu dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılıyor. Paris’teki üniversiteler ilk beş sırada yer alırken, Lyon, Marsilya ve Montpellier’deki kurumlar da ilk 10’da yer alıyor.

Fransa’daki en iyi üniversiteler, Paris bölgesindeki 25 araştırma ve yüksek öğrenim kurumu ve üç ulusal araştırma kurumundan oluşan Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris’tir. Paris dışında, Ecole Normale Superieure de Lyon yedinci sırada yer alıyor.

1. PSL Araştırma Üniversitesi Paris – Paris Sciences ve Lettres

PSL Araştırma Üniversitesi – Paris Sciences et Lettres, Paris bölgesindeki 25 yüksek öğretim kurumu ve araştırma merkezinden oluşur. Nisan 2010’da önde gelen beş Fransız kurumu tarafından kuruldu: Ecole Normale Superieure, College de France, Paris Gözlemevi, Chimie ParisTech ve ESPCI ParisTech.

Üniversite çatısı altındaki kurumlar, Aydınlanma döneminde kurulan eski kurumlar ile yeni kurumların bir karışımıdır. Üniversitenin temel amacı, kendisini dünyanın en iyi araştırma kurumlarından biri haline getirmektir. Kurum ayrıca Cambridge Üniversitesi, UCL, Pekin Üniversitesi ve Ulusal Tayvan Üniversitesi de dahil olmak üzere, dünya çapındaki diğer üst düzey kurumlarla bağlantılar geliştirmiştir. Üniversiteden araştırmacılara fizik, kimya, edebiyat, fizyoloji ve tıp ve ekonomi dallarında toplam 28 Nobel ödülü verildi.

lettres

2. Politeknik Üniversitesi – Ecole Polytechnique

Ecole Polytechnique

Politeknik Üniversitesi – Ecole Polytechnique, özellikle bilim ve teknolojiye odaklanır. Okulun sloganı “Vatan, İlim ve Şan İçindir”. Palaiseau banliyösünde, Paris’in merkezine 20 km’den biraz fazla uzaklıkta bulunan üniversitede yaklaşık 3.000 öğrenci var. Küçük alıma rağmen, öğrenci topluluğunun yaklaşık yüzde 30’u uluslararasıdır ve uluslararası öğrenciler hazırlık programlarına katılabilirler.

Ecole Polytechnique, disiplinler arası bir yaklaşım sunar ve çeşitli disiplinlerde lisans öğretimi ile lisansüstü araştırmaları birleştiren bir müfredat sunar. Altı bilim ve mühendislik dersine ek olarak, lisans öğrencilerinin bir beşeri bilimler dersi ve spor almaları gerekmektedir.

Lisansa kabul, lisede bir haftalık yazılı sınav ve sözlü sınavdan önce iki yıl hazırlık gerektirir. Üniversitenin resmi olarak Savunma Bakanlığı tarafından işletilmesi nedeniyle Fransız vatandaşları ilk yıllarında sekiz ay askerlik hizmeti yapmak zorundadır.

3. Sorbonne Üniversitesi

Sorbonne Üniversitesi, Paris’te bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 2018 yılında Paris-Sorbonne Üniversitesi, Pierre ve Marie Curie Üniversitesi ve bir dizi küçük kurumun birleşmesiyle kurulmuştur. Üniversitenin üç fakültesi vardır: beşeri bilimler, bilim ve tıp, ve hukuk, Pantheon-Assas Üniversitesi tarafından verilmektedir.

Sorbonne, Paris’te bir dizi kampüse ve Abu Dabi’de bir uydu kampüsüne sahiptir. Üniversite, araştırmacılara açık sekiz önemli bilimsel koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Mineraller, paleontoloji ve zooloji koleksiyonları gibi bazı koleksiyonlar da halka açıktır.

sorbonne

4. Paris Üniversitesi

paris

Paris Üniversitesi, yalnızca 2019 yılında kurulmuş yeni bir üniversitedir. Paris Diderot Üniversitesi, Paris Descartes Üniversitesi ve Institut de Physique du Globe de Paris’in (Paris Dünya Fizik Enstitüsü) birleşmesiyle oluşturulmuştur. Üniversite; sanat, beşeri bilimler, diller, sosyal bilimler, ekonomi, bilim ve teknoloji, tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hemşirelik dahil olmak üzere akademik yelpazede eğitim vermektedir. Tarihi Latin Mahallesi de dahil olmak üzere 14 kampüse ve araştırma tesisine sahiptir.

5. Paris – Saclay Üniversitesi

Paris-Saclay Üniversitesi, 14 yüksek öğretim kurumundan oluşan bir kümedir.

 1. AgroParisTech,
 2. CentraleSupélec,
 3. ENS Paris-Saclay,
 4. Institut d’Optique Graduate School,
 5. Université d’Évry,
 6. Université Paris-Sud et,
 7. Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines,

ve araştırma kuruluşları;

 1. CEA
 2. CNRS
 3. Ihes
 4. Inra
 5. Inria
 6. Inserm
 7. Onera

Bu kurumlar kurslarını, araştırmalarını ve tesislerini güneybatı Paris’teki öğrenciler için bir araya getirdi.

Paris-Saclay ekosisteminde yılda 12.000’den fazla bilimsel yayın üreten araştırmacılarla yaklaşık 275 laboratuvar bulunmaktadır. Üniversite; matematik, lazer ve parçacık fiziği, astrofizik, sinirbilim, nanobilim, malzeme bilimleri, kimya, bitki bilimleri, mühendislik, ekonomi ve işletme, hukuk, siyaset ve sosyal bilimler gibi alanlarda araştırmalar yapmaktadır.

paris saclay

Leave a reply