Haute School Arts Du Rhin

haute school arts du rhin

Strasbourg’daki École supérieure des arts decoratifs (dekoratif sanatlar okulu), yüksek lisans derslerinin (sanat, tasarım, tasarım ve sahne tasarımı, grafik sanat, illüstrasyon ve görsel didaktik) ve atölyelerinin (mücevher, cam, ahşap, seramik, kil, kitaplar vb.) tüm milletlerden genç yaratıcılar için ve Fransa’daki en iyi sanat okullarından biri olarak kabul ediliyor.

2011 yılında okul, Mulhouse sanat okulu ve Strasbourg Konservatuarı ile birlikte Pôle Alsace d’enseignement supérieur des arts’ın (Alsace sanatta orta öğretim merkezi) bir parçası oldu ve böylece dünyanın en büyük sanat okullarından birini oluşturdu.

Geniş cumbalı pencereleri ve kasıtlı olarak basit mimarisi ile bina, daha sonra norm haline gelen yeni bir işlevsel yaklaşım sundu. Mezunlar tarafından üretilen eserlerden örnekler sunarken, Alsace-Lorraine’i yücelten ikonografisiyle neoklasik merkezi avan-kolorduda formalizmin ipuçları tespit edilebilir.

Cephenin büyük dikey bölümleri, sade tuğla işçiliği ile tezat oluşturuyor, parlak renkli panelleri, okul mezunu Soufflenheim’lı Léon Elchinger tarafından, 1889’dan 1916’ya kadar okulun müdürü ve editör olan Münihli sanatçı Anton Seder’in çizimlerinden sonra boyandı. Das Kunstgewerbe, Elsass-Lothringen. Alegorik temalar, okulda bilim, arkeoloji ve geometri temelinde öğretilen konular olan mimari, resim ve heykel ile ilgilidir. Bitki resimli panolar, okulu dekoratif sanatlarda bir sanatsal yetenek kovanı haline getiren Seder’in aşıladığı Jugendstil etkisinin açık bir işaretidir.