École Normale Supérieure – Fransa Eğitim

Okul Hakkında

École Normale Supérieure 1

École Normale Supérieure (Türkçe: Yükseköğrenim okulu), Fransa’da bulunan bir yükseköğrenim kurumudur.

Dünya çapında en başarılı öğrencilerin son derece ağır sınavlardan geçerek alındıkları okulda Fransa’nın en önemli bilim insanları ve filozofları ders verir. Türkiye’den çok az sayıda üstün yetenekli öğrenciler üniversiteye kabul edilmiştir. Bu kişilerden en çok tanınan ise Cahit Arf’dır. Okulun İngiltere’de değişim için anlaşmalı olduğu sadece üç yükseköğrenim kurumu vardır; Cambridge, Oxford ve Londra Ekonomi Okulu’tir. Fransa’da dört adet École Normale Supérieure vardır.

École Normale Supérieure: Paris’te ENS-Ulm diye de bilinen okul, Quartier Latin’da tarihî binasında fen, sosyal bilimler ve lettres eğitimi vermektedir.

École Normale Supérieure öğrencileri arasında 1983 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü almış Gérard Debreu, Cahit Arf, Albert Camus gibi ünlü isimler yer alır.

Ayrıca ünlü filozof Louis Althusser burada öğretmenlik yapmıştır.

Okul Önde Giden Mezunları

École Normale Supérieure 2

Romain Rolland                         Henri Bergson                 Pierre-Gilles de Gennes

École Normale Supérieure 3 École Normale Supérieure 4 École Normale Supérieure 5

Eğitim Ücretleri/Kayıt Ücreti

Öğrenim ücretleri: 2021-2022 için 243 € / yıl + 92 € (CVEC).
Fransa’da öğrenim devlet tarafından sübvanse edilir ve Fransız öğrenciler, 243 avroluk bir idari ücret ve ayrıca 92 avroluk Kampüs yaşamına (CVEC) yıllık katkı payından muaf tutulurlar. PSL, Eylül 2021’de kaydolan öğrencilerin tam eğitim kursu için Fransız veya Uluslararası (Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği dışı) tüm öğrenciler için aynı öğrenim ücretlerini uygulamayı taahhüt etmiştir.