DELF Nedir, Fransızca Dil Düzeyini Belirleyen 6 Diploma

DELF nedir; DELF( Diplôme d’Études en Langue Française ), Fransa dışından adayların Fransızca dil yeterliliğini belgelemek için Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından verilen resmi bir diplomadır.

Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CECRL) seviyelerine karşılık gelen Avrupa standartlarıyla uyumlu hale getirilmiş dört ayrı sertifikadan oluşur. Sınavlar bağımsızdır ve adaylar istedikleri sınava kayıt yaptırabilirler. Her sınav dört iletişim becerisini değerlendirir; okuma, dinleme, yazma ve konuşma. DELF A1, A2, B1 ve B2 diplomalarının alınabilmesi için sınavın her bölümünden 100 üzerinden ortalama 50 not alınması gerekmektedir.

DELF diplomaları, Fransa’da Yüksek Öğrenime (B2 seviyesi) giriş ve Fransız vatandaşlığı (B1 seviyesi) başvurusu için gereklidir. Avrupa Konseyi’nin Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi’nin (CEFRL) altı düzeyine karşılık gelen altı bağımsız diploma vardır: A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Delf A1

A1 kullanıcısı, “keşif” aşaması olarak da adlandırılan bu düzeyde temel bilgilere sahiptir. Kullanıcı basit bir şekilde etkileşime girebilir, kendisi ve yakın çevresi hakkında konuşabilir.

Delf A2

A2 seviyesi, sosyal bir aktör olarak kabul edilen temel bir kullanıcının dil yeterliliğini tanır. Aday, en yaygın kibar ifadeleri ve bilgi alışverişini gerektiren basit ve rutin görevler hakkında iletişim kurabilir.

Delf B1

B1 kullanıcısı bağımsız hale gelir. Etkileşimi sürdürebilir: anlayabilir, bir tartışmaya katılabilir ve fikrini söyleyebilir. Günlük yaşamda ortaya çıkması muhtemel durumlarla başa çıkabilir.

Delf B2

Delf B2 kullanıcısı, görüşünü savunmak, bakış açısını açıklamak ve müzakere etmek için argümanlar oluşturmasına izin veren bir bağımsızlığa sahiptir. Bu düzeyde, aday düzenli etkileşimlerde bir dereceye kadar akıcılık ve spontanlığa sahiptir ve kendi hatalarını düzeltebilir.

Dalf C1

C1 seviyesindeki bir birey çoğu durumda etkili ve nispeten kolay bir şekilde iletişim kurabilir. Bu kişi dile mükemmel derecede hakimdir ve çoğu bağlamda kendine güvenen bir kullanıcıdır.

Dalf C2

Akademik veya zihinsel olarak zorlayıcı materyallerle başa çıkma, dili çok yüksek bir performans düzeyinde iyi etki için kullanma becerisi. Birçok C2 seviyesindeki öğrenci, ortalama bir anadili İngilizce olan kişinin seviyesiyle eşleşir.

DELF’i oluşturan 6 diploma tamamen bağımsızdır. Bu, adayların seviyelerine göre seçtikleri sınava kayıt yaptırabilecekleri anlamına gelir.

Her düzeyde 4 beceri değerlendirilir: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Bu nedenle sınavlar, seviyeye bağlı olarak değişen derecelerde etkileşim ve arabuluculuk ile her seviyede dört beceriyi içerecek şekilde oluşturulmuştur. Diplomanın verilebilmesi için en az 50/100 puan alınması gerekmektedir. Genellikle sınavdan bir ay sonra bir sertifika alırsınız, ardından diploma için üç ay beklemeniz gerekir.

DELF Nedir ve Kimler için Uygundur?

Diplôme d’études en langue française (DELF veya Fransız Dili Çalışmaları Diploması), Fransa’nın ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından verilen uluslararası kabul görmüş bir Fransızca Dil Yeterlilik Sertifikasıdır.

DELF sertifikası her seviyeden dil öğrenicisi için uygundur ve öğrencilerin sınava girmelerinin genellikle birkaç amacı vardır. Bir Fransız üniversitesinde lisans eğitimi almak istiyorsanız, ilk yıla giriş için DELF B2’yi geçmeniz gerekir. INBP’ye (Ulusal Fırıncılık ve Pastacılık Enstitüsü) girmek istiyorsanız, DELF B2 sınavına benzer bir giriş sınavına gireceksiniz, bu nedenle DELF hazırlık kursu uygun ve yararlı bir seçenektir. İsviçre’de, kamu sektöründeki bazı işler belirli seviyelerde DELF gerektirir.

Leave a reply