paris

Paris Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine Nehri’nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve “Işık Şehir” (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE – Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy. ‘da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999’da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.

Neden Paris’de Okumalısınız

Başlangıç ​​olarak, Fransız başkenti en iyi öğrenci yerlerinden biridir ve onu Londra, Melbourne ve Montreal gibi şehirler takip eder. Paris Üniversiteleri, maliyetleri bir şekilde düşük olan çok çeşitli Lisans ve Yüksek Lisans dereceleri sunar. Fransız başkentinde uygun fiyatlı konaklama bulmak zor bir iştir, ancak düşük öğrenim ücretleri, dünyanın en ünlü başkentlerinden birinde yaşamanın maliyetlerini dengeler.

Göz önünde bulundurulması gereken bir şey, kursların çoğu İngilizce veya diğer yabancı dillerde değil, yalnızca Fransızca olarak verildiğinden, bazı kurumlar tarafından temel Fransızca yeterliliğinin istendiğidir.

Paris büyük bir şehirdir ancak merkezi uçsuz bucaksız değildir ve Aşk Şehri’nde bir sömestr geçirmeye karar verirseniz , sadece otobüs, metro ve banliyö trenlerinden oluşan iyi bir toplu taşıma sistemine erişiminiz, ayrıca her mahalleyi tek tek keşfetmek için bolca zamanınız var.

Tüm turistik ve pahalı yerleri unutun

Zafer Takı’na tırmanmanın vize sahibi öğrenciler için aslında ücretsiz olduğunu biliyor muydunuz? Bekleme süresi Eyfel Kulesi’ndekinden çok daha kısa ve manzara daha iyi olmasa da, eşit derecede iyi! Aslında, kemerden kuleyi görebilirsiniz.

Bazı müzeler, aşağıdaki koşullarla ücretsiz giriş imkanı sunar:

  • 25 yaşından küçük bir öğrenciyseniz;
  • 18.00’den sonra girersiniz;
  • veya Ekim ve Mart ayları arasındaki ayın ilk Pazar günü.

Giriş ücretsiz olduğunda bekleme süresi daha uzun olma eğilimindedir, bu nedenle müzeye girmeyi umduğunuz saatten daha erken sıraya girmenizi öneririz.