Paris – Fransa Eğitim

Şehir Hakkında Bilgi

Paris 1

Paris Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri’nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve “Işık Şehir” (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques – Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy.’da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999’da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.

Paris şehrinin özlü sözü Latince “Fluctuat nec mergitur” yani “Sallanır ama batmaz” (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki “Scilicet” yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ’da şehri yöneten güçlü “Gemiciler” (Nautes) ya da “Su tüccarları”nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.’da Attila’yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève’dir.

Neden Paris’de Okumalıyız

Başlangıç ​​olarak, Fransız başkenti en iyi öğrenci destinasyonlarından biridir ve onu Londra, Melbourne ve Montreal gibi şehirler takip eder. Paris Üniversiteleri, maliyetleri bir şekilde düşük olan çok çeşitli Lisans ve Yüksek Lisans dereceleri sunar. Fransız başkentinde uygun fiyatlı konaklama bulmak zor bir iştir, ancak düşük öğrenim ücretleri, dünyanın en ünlü başkentlerinden birinde yaşamanın maliyetlerini dengeler.

Göz önünde bulundurulması gereken bir şey, kursların çoğu İngilizce veya diğer yabancı dillerde değil, yalnızca Fransızca olarak verildiğinden, bazı kurumlar tarafından temel Fransızca yeterliliğinin istendiğidir.

Şehri Yerel Gibi Yaşayın

Paris büyük bir şehirdir ancak merkezi uçsuz bucaksız değildir ve Aşk Şehri’nde bir sömestr geçirmeye karar verirseniz , sadece otobüs, metro ve banliyö trenlerinden oluşan iyi bir toplu taşıma sistemine erişiminiz olmaz, aynı zamanda ayrıca her mahalleyi tek tek keşfetmek için bolca zamanınız var. Fransız başkenti, şimdiye kadarki en pahalı yerlerden biri ve buna hiç şüphe yok, ancak bu, yerel olarak eğlenmek için mutlaka para harcamanız gerektiği anlamına gelmese de.

Tüm turistik ve pahalı yerleri unutun

Eyfel Kulesi’nin tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri, bir grup arkadaş, biraz baget ve güzel bir şişe şarapla etrafında oturmak. Güneşli bir günde bir Fransız pikniğinden daha iyi bir şey yoktur!

Zafer Takı’na tırmanmanın vize sahibi öğrenciler için aslında ücretsiz olduğunu biliyor muydunuz? Bekleme süresi Eyfel Kulesi’ndekinden çok daha kısa ve manzara daha iyi olmasa da eşit derecede iyi! Aslında, kemerden kuleyi görebilirsiniz.

Bazı müzeler, aşağıdaki koşullarla ücretsiz giriş imkanı sunar:

  • 25 yaşından küçük bir öğrenciyseniz;
  • 18.00’den sonra girersiniz;
  • veya Ekim ve Mart ayları arasındaki ayın ilk Pazar günü.

Sadece bir uyarı, giriş ücretsiz olduğunda bekleme süresi daha uzun olma eğilimindedir, bu nedenle müzeye girmeyi umduğunuz saatten daha erken sıraya girmenizi öneririz.