Fransa'da Üniversite Okumak – Fransa Eğitim
Fransa, uluslararası öğrenciler için en popüler ülkelerden biridir. Başlıca avantajları arasında yüksek eğitim kalitesi, oldukça düşük öğrenim harçları ve Fransız kültürü ve yaşam tarzının ilgi çekici olması sayılabilir.

Fransa’daki Üniversiteler

Fransız yüksek öğretim sistemi, Avrupa’nın ve dünyanın en iyilerinden biridir. Fransız üniversiteleri arasında çok sayıda uluslararası prestije sahip yüksek öğrenim kurumları bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında École Normale Supérieure, École Polytechnique, Pierre ve Marie Curie Üniversitesi ve Paris-Sud Üniversitesi gibi tüm dünyada haklı bir saygınlık ve itibar sahibi yüksek öğrenim kurumları mevcuttur.

Fransa’da öğrenim harçları

Fransa’da sadece birinci sınıf bir eğitim almakla kalmıyorsunuz – devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri görece çok daha düşüktür. Yakın zamana kadar yıllık 170-250 avro tutan yıllık öğrenim bedelleri, geçtiğimiz yıl (2018-2019 akademik yılı) yeni bir yasa ile AB dışından gelen öğrenciler için 2770 avroya yükseltildi. Ancak, sevindirici bir haber olarak birçok üniversite özerk statülerinden güç alarak bu harç zammını uygulamayıp, yabancı öğrencilere yönelik ekonomik ayrımcılığa karşı tavır aldılar.
Fransa’da genelde işletme, mühendislik ve sanatsal alanlarda eğitim veren özel üniversitelerin ücretleri bile ABD, İngilitere, Kanada gibi anglosakson ülkelere göre neredeyse yarı yarıya düşüktür (yaklaşık 8-10 bin avro civarı)

Öğrenci hayatı

Fransa’da yaşam standardı oldukça yüksektir  Fransa’da okumak öğrenciler için bilimsel ve kültürel anlamda yaşamlarını olumlu yönde değiştirecek harika bir deneyim sunmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler, kaliteli bir öğrenim görmenim yanı sıra turizmi ve gastronomisiyle ideal bir ülkede öğrenci yaşamlarını keyifle sürdürebilirler.
Fransa’daki öğrenimiz boyunca Fransız diline de ileri seviyede hakim olma imkanına sahip olacaksnız. Ysaklaşık 30 ülkede 270 milyona yakın insan ile ortak bir dile sahip olacaksınız ve bu dil sayesinde kariyer olanaklarınız da bir hayli artacak. Elbette ki, Fransa’da lisans ya da yüksek lisans diplomanıza Fransızca dilinde mükemmelliğe ulaşmanızı da eklerseniz arzuladığınız kariyer fırsatlarına ulaşmanız çok daha kolaylaşacaktır.
Son olarak, Fransa’da öğrenimizi sürdürürken Avrupa’yı keşfetmeyi planlıyorsanız, çevre ülkelere yapacağınız geziler için Fransa ideal bir konumdadır; Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya ile sınır komşusudur ve İngiltere ile Manş tüneli bağlıdır tüm Batı Avrupayı keşfetmeniz için harika bir konumda bulunmaktadır.