Université Aix Marseille

universite aix marseille

Eğitim Ücretleri

AB üyesi olmayan öğrenciler tarafından farklılaştırılmış kayıt ücretlerinin ödenmesi, kurumda 2022-2023 akademik yılının başında yürürlüğe girecek. Bu ücretlerin miktarı, lisans derecesi için 2,770 € ve yüksek lisans derecesi için 3,770 € olacaktır. Belirli koşullar altında, farklılaştırılmış kayıt ücretlerinden kısmi muafiyet uygulanacaktır.

Aix-Marseille Üniversitesi 24 Ağustos 2011’de 3 farklı üniversitenin birleşmesi sonucu kurulan, Fransa’nın en genç ama aynı zamanda da en büyük frankofon üniversitelerinden biridir. Üniversite kampüsleri Aix-en-Provence ve Marsilya’da bulunmaktadır.

Aix-Marseille Üniversitesi’nin 375 farklı Avrupa üniversitesi ile Erasmus Programı anlaşması bulunmaktadır. Bu yüzden 2013 yılında üniversite öğrencilerinin 7de biri uluslararası öğrencilerden oluşmaktaydı.

Okulun Tarihi

Üniversite 1419 yılında Provence dükü Anjou’lu II. Ludwig tarafından kurulmuştur. 1791 yılında Fransız Devrimi’ni takiben üniversiteye bağlı fakülte ve enstitülere bağımsız kurumlar haline gelmişlerdir. 19. yüzyılın sonunda bu kurumlar yeniden birleştirilse de, 12 Kasım 1968 tarihinde yeniden üç farklı kuruma ayrılmışlardır. 1970’te Provence Üniversitesi (Aix-Marseille I) ve Université de la Méditerranée (Aix-Marseille II) kurulmuş, 1973’te ise Paul-Cézanne Üniversitesi olarak da bilinen Aix-Marseille III kurulmuştur. Bu haliyle 3 farklı üniversite de Aix-Marseille ismini taşımaktaydı.

2004 yılından itibaren birlikte çalışmaya karar veren bu kurumlar, 2007 yılında yeniden tek bir üniversite olarak birleşme kararı almışlardır. Aix-Marseille Üniversitesi altında bu 3 farklı üniversitenin birleşmesi ile kurulan üniversitenin ilk rektörü 3 Ocak 2012 tarihinde seçilen Yvon Berland’tır.