Fransa’da Öğrenim Ücretleri

Fransız devlet üniversiteleri yüksek öğrenimdeki kalitelerinin yanında kayıt ücretlerinin minimum düzeyde tutulmasıyla da tüm dünyada takdir toplamaktaydı. 2019 yılına kadar yıllık öğrenim harçları Lisans döneminde için 170 Euro; Yüksek Lisans için ise 243 Euro olarak uygulanmaktaydı. 2018 yılında yapılan bir reform sonucu Avrupa Birliği kökenli öğrenciler için bu ücret politikası devam ederken, AB dışı ülkelerden gelen öğrenciler için önemli bir kayıt bedeli artışı gerçekleşti.

AB dışı ülkelerden gelen öğrencilerin Lisans programlarına 2770 euro, Master programlarına ise 3370 euro ödemeleri kararlaştırıldı. Fransa Başbakanı Eduard Philippe, bu reformun amacının Fransız üniversitelerinin araştırma ve altyapı gereksinimlerine katkıda bulunmak ve öğrencilerin sadece düşük öğrenim ücreti motivasyonları ile Fransız üniversitelerini tercih etmek, Franerinin de önüne geçmek olduğunu ifade eti. “Choose France” mottosuyla öğrenim ücretlerinin artışıyla genelde Afrika ve Ortadoğu kökenli frankofon öğrencilere hitap etmek yerine ABD, Kanada ve Avusturalya gibi ülkelerden daha çok öğrenci seçmek hedefleniyor. Bu perspektife geleneksel Fransızca ağırlıklı öğrenim programlarında İngilizce formasyonlar daha çok eklenecek. Elde edilecek yabancı öğrenciler kaynaklı ekstra harç katkısıyla daha çok ihtiyaç durumundaki öğrencilere öğrenim ve öğrenci yaşam giderleri için burslar sağlamak da bu projenin hedeflerinden biri.

Fransa’nın 2018’de düzenlenen Paris’te düzenlenen Francophone üniversitelerinin yıllık toplantısında Fransa Başbakanı, Fransa’da okuyan uluslararası öğrenci sayısını 2027 yılı itibariyle 500.000’e yükselmeyi amaçladıklarını belirtti.

Öte yandan, Fransız sosyal devlet felsefesinden yabancı öğrencilerin de aynı şekilde yararlanmasını savunan 25 yüksek öğretim kurumu (Fransa’daki 75 üniversiteden 24’ü ve EHESS Grande Ecole’ü) 19 kabul edilen kayıt ücretlerindeki artışa şiddetle karşı çıktılar. Lorraine, Paris-Sud, Paris 8, Paris 13, Paris 3, Grenoble, Clermont-Ferrand, Aix-Marseille, Rennes 1, Rennes 2, Angers, Paris Nanterre, Toulouse 2, Tours, Le Mans, Caen, Strasbourg, Rouen et Lyon 2, Reims gibi önde gelen üniversitelerin yetkili kurulları bu ücret artışını 2019-2020 akademik yılında uygulamayacaklarını açıkladılar.

Leave a reply