Fransa’da Yüksek Lisans

Fransa, çok sayıda dünya çapında prestijli üniversiteleri ve bu üniversitelerin sunduğu yüksek lisans programları ile tüm öğrenciler için önemli bir alternatiftir. seçenektir. Fransa’da üç tür yüksek öğrenim kurumu mevcuttur : “Geleneksel üniversiteler”, “Grand Ecole” ve ‘Ecole specialisée’. ‘Grandes Ecoles’ geleneksel üniversitelere göre İşletme, ekonomi ve mühendislik gibi öğrenim dallarında uzman kurumlar iken, ‘Ecole spécialisée’ler ise sanat, mimarlık ve müzik akademileri olarak ön plana çıkmaktadırlar. Fransız üniversite sistemi biraz karmaşık gibi görünse de özünde bu üç kategorideki kurumların devet ve özel olarak farklı alternatifleri bulunmaktadır.

Fransa’da lisans düzeyinde İngilizce programlar çok daha azken yüksek lisans düzeyinde İngilizce öğrenim veren programlar daha yüksek sayıdadır. Yüksek lisans için yapılacak başvurular yine Campus France sistemi üzerinden yürütülmektedir ve seçenek sayısı çok daha fazladır. Başvuru süresi ise Mart ayı sonuna kadar sürmektedir. Çeşitli özel üniversiteler ise birebir başvuru kabul etmektedirler ancak işlemlerin sonunda öğrenci vizesi için yine Campus France portalında hesap açılması gerekecektir. Yüksek lisans için en önde gelen kriterler elbetteki lisans öğreniminizdeki ders başarınız, dil yeterlilik belgeleriniz ve başvuru motivasyon mektuplarınızdır. Fransa’da yüksek lisans düzeyi için minimum DELF B2 (ancak DALF C1 sertifikası tavsiye edilmektedir), İngilizce programlar için genelde minimum IELTS 6,5 seviyesi olarak kabul edilmektedir.

Fransa’da yüksek lisans programları M1 ve M2 yılları olarak 2 akademik yıl olarak planlanmıştır. Ülkemizden giden öğrencilerin lisans döneminde aldıkları toplam AKTS 180 ise her iki yılı 240 ve üzeri ise sadece M2 yılını okumaları olasıdır. Bazı spesifik yüksek lisans programları zorunlu staj dönemleri içermektedirler. Stajlar genellikle Fransa şartlarına uygun olarak ücretli olabilmekte ve öğrenci bütçesine katkı yapmaktadır. Öte yandan, Fransa’da profesyonel kariyerlerine başlamak isteyen öğrenciler için iyi bir yüksek lisans öğrenimi ve staj sürecinin çok başarılı geçmesi önemlidir.

Fransa’da yüksek lisans öğrenimi devlet üniversiteleri harçları kapsamında yakın zamana kadar 250 avro civarındaydı ancak 2019 yılında yapılan bir ücret artışı ile bu rakam 2770 avroya çıkarılmıştır. Öte yandan, özel üniversitelerin yüksek lisans yılık harç bedelleri genel olarak 6500-10.000 avro arasındadır. Yüksek lisans öğreniminizi Fransa’da görmeyi planlıyorsanız, bu maliyetlere aylık minimum 1000 avro civarı (Paris için 1200 avro) aylık geçim masraflarını da eklemek gerektiğini belirtmek gerekmektedir.