Université De La Sorbonne – Fransa Eğitim

Üniversite Hakkında

Université de la Sorbonne 1

Sorbonne Üniversitesi , Paris’te bulunan bir Fransız üniversitesidir . üzerinde oluşturuldu. Ocak Edebiyat Fakültesi haline gelen Paris-Sorbonne (Paris-IV) ve Fen ve Tıp Fakülteleri haline gelen Pierre-et-Marie-Curie (Paris-VI) üniversitelerini bir araya getirerek .

Sorbonne Üniversitesi, 1896’da kurulan Paris Üniversitesi’nin  ve daha önce  13.  yüzyıldan kalma Sorbonne teolojik kolejinin mirasçısıdır .

Çoğunlukla Latin Mahallesi’nde 26 bölgeye yayılmış üç fakülte halinde düzenlenmiştir . Ayrıca Abu Dabi’de bir kampüsü var .

2019 yılında Sorbonne Üniversitesi’nin 10.200’ü uluslararası öğrenci olmak üzere 55.600 öğrencisi ve 6.700’ü araştırmacı ve öğretmen-araştırmacı vardı.

Sorbonne Üniversitesi, tarihte her zaman dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olmuştur. Bu durum bugün de geçerlidir. Üniversitelerin Akademik Sıralaması, Sorbonne Üniversitesi’ni dünyanın en iyi 35. üniversitesi olarak sıralamaktadır . Sorbonne Üniversitesi aynı zamanda ilk 100’deki 22 programıyla dünyanın en iyileri arasında yer alan en fazla ders sayısına sahip Fransız üniversitesidir. Bu programlardan 12’si ilk 50’de yer almaktadır. 2022 QS Dünya Üniversite Sıralaması , Sorbonne Üniversitesi’ni 72. sıraya yerleştiriyor .

Sorbonne Üniversitesi, çok disiplinli, araştırma yoğun ve dünya standartlarında bir üniversitedir.Paris’in kalbinde bölgelerde bulunan öğrencilerin başarısına kendini adamıştır ve  21. yüzyılın bilimsel zorluklarını karşılamaya çalışmaktadır . Sorbonne Üniversitesi, 52.000’den fazla öğrencisi, 6.400 öğretim ve araştırma personeli ve onu günlük olarak hayata geçiren 3.600 idari ve teknik personeli sayesinde dünyada çeşitliliği, yaratıcılığı, yenilikçiliği ve açıklığı teşvik etmektedir.

Eğitim Ücretleri

Université de la Sorbonne 2

 

öğrenci kartı

Kaydınızın ardından size bir Avrupa öğrenci kartı verilir, kaybetmeyin.

Çeşitli hizmetlere erişmenizi sağlar, örneğin:

  • Crous restoranı
  • Üniversite kütüphanelerinde kitap ödünç alma
  • bilgisayar kredisi
  • Öğrenci çalışma odalarının rezervasyonu

Ücretler, eğitim ve burslarınızın finansmanı

Ulusal diplomalardaki kayıt ve öğrenim ücretlerinin miktarı
Fransız devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti yoktur, ancak devlet kurumlarında verilen bu eğitim programlarının maliyetinin büyük kısmını Devlet karşıladığı için mütevazı kayıt ücretleri vardır. Çalışmaların gerçek maliyeti, dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi, yılda yaklaşık 10.000 Euro‘dur.

2020-2021 yılı için belirlenen kayıt ücretleri aşağıdaki gibidir:

Lisans programında bir yıl için 170 Euro Yüksek lisans programında
bir yıl için 243 Euro
Mühendislik programında bir yıl için 601 Euro
Doktora yılı için 380 Euro

Öğrenci kartının
kaybolması Avrupa öğrenci kartının kaybolması, hasar görmesi veya çalınması durumunda, Üniversite web sitesinde yayınlanan özel bir form kullanılarak yenilenmesini talep etmek mümkündür.

Duruma bağlı olarak, bu nüsha ücretsiz olarak yapılacak veya faturalandırılacaktır:

  • Kartın kaybolması veya bozulması durumunda yenileme, Sorbonne Üniversitesi muhasebe görevlisine ödenecek 15 €‘luk (çek veya banka kartı ile) ödemeye tabidir.
  • Hırsızlık veya teknik arıza durumunda yenileme ücretsiz olarak gerçekleştirilir; Soyadı, adı, hırsızlık tarihi ve Sorbonne Üniversitesi öğrenci kartının çalınan nesneler listesindeki listesi aşağıdaki bilgileri içermesi gereken resmi hırsızlık beyanının bir kopyasının sunulmasına tabidir.

Lütfen aklınızda bulundurun:

  • Yabancı dilde hırsızlık ihbarı yapılması durumunda yeminli tercümesi gerekmektedir.
  • Aynı hırsızlık bildirimi birden fazla kopya vermek için kullanılamaz
  • Burs alan kişiler sabit ücretten muaf değildir.

Finansman ve hibeler