Fransa’da Üniversite Okuma Şartları

Bir Fransız yüksek öğrenim kurumunda öğreniminizi sürdürmeyi hayal ediyor musunuz? O halde Fransa’da üniversite okuma şartları konusunda en doğru bilgileri en doğru strateji ile birleştirmelisiniz.

Öncelikle, Fransa’da öğrenim görmek için gerekli koşullar Avrupa Birliği’nin içerisinden gelen öğrenciler ve bu bölge dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için farklıdır. Ancak, bu durum ümidinizi kırmasın çünkü Fransa’da öğrenim gören yabancı öğrencilerin yaklaşık yarısı Avrupa Birliği dışı ülkelerden gelmektedir. Dolayısıyla, gerekli şartlarının bilincinde olarak başvuru sürecini hatasız bir şekilde yürütmeniz gerekmektedir.

Fransa’da üniversite okuma şartları içerisinde en önemli faktör Fransızca dil yeterliliği belgesi olarak DELF B2 (hatta DALFC1) sertifikasını elde etmektir. Unutulmamalıdır ki, Fransa’da yüksek öğrenim çok büyük oranda Fransızca olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, diğer kıta Avrupası ülkelerinde olduğu gibi çok fazla İngilizce eğitim dili olan yüksek öğrenim programları(özellikle lisans düzeyinde ) mevcut değildir.

Fransız üniversitelerine başvurularda son on yılda başvuru sistemi merkezileştirilmiştir. Böylece yüksek öğrenim kurumlarına başvuru süreci, üniversiteler ile birebir iletişim yerine artık “Centre Pour Les Etudes en France” (Fransa’da öğrenim Merkezi) sistemi üzerinden yürütülmektedir. Ülkemizin de içinde yer aldığı bu başvuru sistemi Fransa diplomatik temsilcilikleri bünyesindeki “Campus France” birimleri üzerinden gerçekleşmektir. Tüm üniversite ve bölüm seçimleri, başvuru dosyalarının ve diğer belgelerin yüklenmesi çevrimiçi olarak bu kurumun portalı üzerinden yapılmaktadır.

Bu aşamada talep edilen belgeler çevrimiçi olarak sisteme yüklenip, ardından dosyanın kapatılması gerekli mülakat randevusu alınmalıdır. Bu belgeler içerisinde yukarıda söz ettiğimiz dil yeterlilik sertifikalarına ek olarak başvurulan üniversite ve bölüme yönelik motivasyon mektupları, özgeçmiş, transkript ve diploma çevirileri gibi belgelerin yüklenmesi gerekmektedir. Başvuru ardından kabul sonrası diğer bürokratik işlemlerde ve en önemlisi vize alınması için yapılan müracaat da Campus France dosyası üzerinden online yapılmaktadır.

Fransız üniversitelerine başvuru ve kabul sonrası tüm aşamalarda profesyonel destek almak için kurumumuz “Fransa Eğitim Merkezi” ile bağlantıya geçebilirsiniz. Fransa’da yüksek öğrenim hedeflerinize yönelik en ideal üniversite alternatiflerinin belirlenip, başvuru, vize, bu ülkede barınma gibi kritik konularda deneyimli uzmanlarımız her zaman yanınızdadır.